Jokaisen osakesijoittajan tulisi tietää muutama erittäin tärkeä asia optioista! Tiesitkö esimerkiksi, että voit saada ylimääräistä tuottoa omistamistasi osakkeistasi myymällä optioita niitä vastaan? Tai voit ostaa haluamiasi osakkeita halvemmalla! Toivotussa optiojaksossa käsitellään helpolla tavalla, kuinka optiot toimivat ja miten voit hyödyntää niitä omassa sijoitus- tai treidausstrategiassasi. Jaksossa on vieraana myös yli 20 vuoden sijoitusuran omaava Pirjo, joka hyödyntää optioita omassa sijoitusstrategiassaan, jolla hän tavoittelee 2 % kuukausituottoa (=26,8 % vuosituottoa).
Lue lisää optioista ja täytä tarvittavat sopimukset optiokaupankäynnin aloittamiseksi.
Nordnet Trader’s Club on uusi viikoittainen videosarja, joka on suunnattu kaikille sijoittajille, jotka haluavat ymmärtää paremmin miten markkinat toimivat, mikä niitä liikuttaa ja miten markkinaliikkeistä voi hyötyä!
Hyödyllisiä linkkejä
- Lue lisää Traders’ Clubista
- Luotot ja shorttaaminen
- Välityspalkkiottomat Nordnet Markets -viputuotteet*
- Lista kaikkien liikkeellelaskijoiden viputuotteista
- Kokeile Infront Active Trader -kaupankäyntityökalua 2 viikkoa veloituksetta
- Liity Nordnetin Active Trader -etuohjelmaan ja pyydä oma välityspalkkiotarjouksesi – alk. 0,055 %
*Välityspalkkiottomuus koskee kaikkia yli 100 € kauppoja
LOL
Onko se niin ihmeellistä että treidaaja on nainen? Miksei eritellä sekä nais- että miestreidaajat jos se nyt on joku ihmeellisesti määrittävä asia? Ja eikö Pirjolla ole sukunimikin? (luin vain videon saatteen tältä sivulta).
Mitä alustaa Pirjo käyttää tai suosittelisi suomalaiselle aloittelevalle optiotreidaajalle? Mitä Jukka suosittelisi? Lynxiin ei voi täällä hetkellä avata tiliä, Nordnetissä on vain hyvin pieni valikoima ja Plus500:ssä käydään ilmeisesti kauppaa CFD-johdannaisilla, mitä en etsi.
Kiitos kun haastattelitte naista! 👌