Siirry pääsisältöön

#rahapodi jakso 88 – Näillä teeseillä vaurastut?

Näillä teeseillä vaurastut?

Elinkeinoelämän keskusliitto laati listan ehdotuksista, joiden avulla suomalaiset voisivat vaurastua. #rahapodi analysoi listan 18 kohtaa sijoittajan näkökulmasta. Mitkä kohdat ovat Miikan ja Martinin mielestä toteutuskelpoisia?

EK:n lista näyttää tältä:

  1. Säädetään listayhtiöiden osakkeista saadut osingot ja luovutusvoitot verovapaiksi aina 1 500 euroon asti. (03:19)

  2. Luodaan uusi malli pitkäaikaisen osakesäästämiseen. (06:42)

  3. Lisätään taloustiedon opetusta. (08:49)

  4. Talousosaamista lisää opettajille. (14:56)

  5. Luodaan yli vaalikausien ulottuva vero-ohjelma. (16:20)

  6. Perintö- ja lahjaveroa kevennetään ensin 2011 tasolle, sitten verosta luovutaan. (17:57)

  7. Markkinoiden toimintaa jäykistävää sääntelyä kevennetään. (21:01)

  8. Pk-yrityksille kasvu-, kansainvälistymis- ja rahoituspalveluja. (21:53)

  9. Helpotetaan yrittäjyyttä. (22:28)

  10. Lisää paikallista sopimista. (24:47)

  11. Palautetaan First North -yhtiöiden osinkoverotus samaksi kuin listaamattomilla yhtiöillä. (26:46)

  12. Neutraali verokohtelu yleishyödyllisten yhteisöjen sijoituksille pääomarahastoihin. (28:11)

  13. Parannetaan ulkomaisten sijoittajien mahdollisuuksia sijoittaa suomalaisiin pääomarahastoihin. (28:50)

  14. Pidetään eläkejärjestelmä hajautettuna ja monipuolisena. (29:26)

  15. Valtioneuvoston omistajaohjausosasto tarvitsee aktiivisen roolin omistajuuden edistämisessä. (35:20)

  16. Listataan valtion listauskelpoiset omistukset pörssiin. (38:20)

  17. Yksityissijoittajille annetaan mahdollisuus osallistua valtionyhtiöiden listautumisiin ja anteihin. (39:02)

  18. Omistajaohjauksen hyviä käytäntöjä pitää edistää myös maakuntien ja kuntien omistamissa yhtiöissä. (42:40)

Jakso julkaistu 28.9.2017

Voit katsoa jakson myös videona YouTubessa!

Lisäksi voit antaa äänesi osinkoverojen keventämiseksi ja ladata Nordnetin virallisen Facebook-profiilikuvakehyksen. Sovita kehystä profiilikuvaasi tästä.

Nordnetin #rahapodi on podcast, jossa puhumme taloudesta, säästämisestä ja sijoittamisesta. Podia vetävät Nordnetin talousasiantuntija Martin Paasi sekä yhteistyökumppanuuksista vastaava Miikka Luukkonen.

Haluatko uusimmat #rahapodi-jaksot suoraan puhelimeesi?
Lataa sovellus ja seuraa #rahapodia:

Etkö ole vielä Nordnetin asiakas? Tule asiakkaaksi tästä.

Alla olevassa kommenttikentässä voit kommentoida tämän blogikirjoituksen sisältöä ja lukea muiden jättämiä kommentteja. Kommenttien sisältö ei edusta Nordnetin mielipidettä. Nordnet ei tarkista kommentteja ennen niiden julkaisemista, mutta poistamme epäasialliset kommentit, jos sellaisia esiintyy. Jos haluat tietää lisää siitä, miten Nordnet käsittelee henkilötietojasi, klikkaa tästä.

guest
1 Kommentti
uusin
vanhin tykätyin
Inline-palaute
Näytä kaikki kommentit
Nimetön
Nimetön
28.09.2017 14:11

Olen viime aikoina miettinyt että, kun valmistaudun yliopistosta, halusin perustaa Vanguard-muotoisen osakerahastofirman. “Run-at-cost”, ulkopuolosia omistajaa ei olisi muita kuin itse rahastojen sijoittajia jne. Pelkkä Vanguard-klooni. Olisikin hieno malli semmoseen “tulevien sukupolvien säätiöön”.