Siirry pääsisältöön
Käyttämääsi selainta ei enää tueta – lue lisää.

Nordnet Female Network -tiimi esittäytyy: Soile opetteli rahataidot nuorena ja säästää nyt lapsilleen

Soile Ruuskanen työskentelee Nordnetillä Head of Marketing and Online Sales -roolissa. Hän vastaa Nordnet Suomen markkinoinnista. Soile suunnittelee markkinointitoimenpiteitä suomalaisten ja pohjoismaisten kollegoiden kanssa sekä tuottaa sisältöä operatiivisemmalla tasolla. Haastattelimme Soilea osana Nordnet Female Network -projektitiimin esittelysarjaa. Lue myös Business Manager Lauran ja Content Marketing Manager Merin haastattelut.


Kerro hieman taustoja itsestäsi – kuka olet, mistä tulet ja mitä teet?

Vastaan Nordnet Suomen markkinoinnista ja vedän viiden hengen markkinointitiimiä. Työnkuvaan kuuluu mm. markkinoinnin suunnittelua yhdessä suomalaisten ja pohjoismaisten kollegoiden kanssa ja operatiivisella tasolla konkreettista sisällön tuottamista.

Työtaustani on pankkimaailmasta ja ennen Nordnetiä työskentelin Kaupthing Bankissa ja eQ Pankissa. Urani Nordnetissä alkoi vuonna 2010. Olen siis viihtynyt Nordnetissä pitkään. En ole kuitenkaan ainoa, vaan kolmannes Nordnet Suomen työntekijöistä on ollut talossa 10 vuotta tai enemmän. Se kertoo siitä, että meillä todella viihdytään ja työntekijät suhtautuvat Nordnetin missioon demokratisoida sijoittamista intohimoisesti.

Koulutukseltani olen kauppatieteiden maisteri, pääaineena International Business ja sivuaineena markkinointi. Kotona on puolison lisäksi 7- ja 9-vuotiaat pojat sekä 15-vuotias Alfie-koira.

Milloin aloitit sijoittamisen ja mikä innoitti sinut aloittamaan?

Muutin kotoa toiseen kaupunkiin 18-vuotiaana ja siitä lähtien olen elänyt omilla rahoillani.

Vanhempani eivät sijoittaneet, joten oppeja sijoittamiseen en ole perinyt. Lama-aika vaikutti kuusihenkiseen lapsuudenperheeseeni ja opin järkevän rahankäytön ja ahkeran työnteon varhain.

Olin jo lapsena kovin säästäväinen. Yhtenä jouluna säästin rahalippaaseen kaikki joulukalenterin suklaat, jotta voisin nauttia isommasta suklaapotista kerralla. Kuinkas sitten kävikään, pikkusisko oli käynyt yhtenä päivänä syömässä ne kaikki. Olisi ehkä kannattanut hajauttaa suklaat eri piiloihin.

Kesätyöt aloitin mansikanpoiminnalla 13-vuotiaana, lukiossa kustansin kirjat ja autokoulun itse. Muutin kotoa toiseen kaupunkiin 18-vuotiaana ja siitä lähtien olen elänyt omilla rahoillani. Olin hyvä koulussa ja korkean keskiarvon avulla sain useita rahallisia stipendejä.

Nostin kauppakorkeakouluopintojen aikana opintolainaa, mutta se meni ihan elämiseen. Omien opintojeni aikaan ei vielä puhuttu opintolainojen sijoittamisesta tai sijoittamisesta ylipäätään koulussa tai kavereiden kesken. Töihin päästyäni aloin maksaa opintolainaa heti pois.

Nordnet mullisti aikoinaan sijoittamisen Suomessa, ensin hinnoilla mahdollistaen sijoittamisen pienilläkin summilla. Nordnet teki sijoittamisesta edullista, helppoa ja hauskaa tavallisille ihmisille. Sitä ennen sijoittaminen oli Suomessa pitkään aika lailla korkeakoulutettujen varakkaiden pukumiesten hommaa. Nordnetissä työn myötä opetin samalla itseni sijoittamaan ja ymmärsin, että se on minullekin mahdollista.

Onneksi tästä on tultu kauas, mutta edelleen moni ajattelee, että sijoittaakseen pitäisi olla paljon rahaa. Ei tarvitse! Tätä mielikuvaa olemme halunneet Nordnetissä rikkoa. Sijoittaminen on vasta viime vuosina alkanut Suomessa yleistymään ja tasa-arvoistumaan. Vielä ollaan kuitenkin kaukana pohjoismaisten naapureidemme tasosta. Tutkimuksemme mukaan Suomessa täysi-ikäisistä 43 % omistaa osakkeita ja/tai rahastoja. Tanskassa vastaava luku on 50 %, Norjassa 56 % ja Ruotsissa jopa 71 %.

Raha ei tee onnelliseksi, mutta kyllä se helpottaa ja mahdollistaa. Sijoittamalla voi rakentaa oman näköistä elämää. Vaikka vaihtaa kuohuviinin jossain vaiheessa samppanjaan. 😉

Haen sijoittamisessa taloudellista turvaa ja säästän eläkepäiviin. En tähtää pikavoittoihin tai pyri aikaisin eläkkeelle. En myöskään aio jättää kaikkea eläkkeelle tai viedä hautaan. Yritän nauttia elämästä myös tässä ja nyt. Pidän työnteosta ja luultavasti haluan eläkkeelläkin jonkun side hustlen.

Mihin sijoitat?

Bufferissa, eli puskurirahastossa on säästössä useamman kuukauden nettopalkka pahan tai hyvän päivän varalle. Siihen en enää kerrytä säästöjä, vaan kaikki ylimääräiset menevät sijoituksiin.

Nordnetissä on auki kaikki mahdolliset tilityypit: pari arvo-osuustiliä, osakesäästötili, talletustili ja sijoitusvakuutus. Osakesäästötilillä on osakkeita, tunnettuja kotimaisia yhtiöitä, kuten Wärtsilää, Marimekkoa, Sampoa jne. Firman naisena on myös toki kädet $SAVEssa.

Sijoittajana olen melko passiivinen osta ja pidä -tyyppi. Säästän itselleni pääsääntöisesti ETF:iin kuukausisäästösopimuksella, mutta myös osakkeita ja rahastoja löytyy. Nordnetissä on auki kaikki mahdolliset tilityypit: pari arvo-osuustiliä, osakesäästötili, talletustili ja sijoitusvakuutus. Osakesäästötilillä on osakkeita, tunnettuja kotimaisia yhtiöitä, kuten Wärtsilää, Marimekkoa, Sampoa jne. Firman naisena on myös toki kädet $SAVEssa. Kuukausisäästämisessä on ollut mukana pitkään S&P 500, mutta olen myös vaihdellut kohteita.

Säästän myös lapsilleni kuukausittain pääasiassa indeksirahastoihin. Tällä hetkellä kohteena on Nordnet One Rohkea. Lapsilleni avattiin arvo-osuustilit heti, kun oli hetut saatu (nykyään tarvitaan myös nimi). Rahat siirtyvät heille 18 v täytettyään. Samalla haluan kasvattaa heidät järkeviksi rahankäyttäjiksi. Säästöissä voi olla alku omaan kotiin. Tai jos jättävät rahat kasvamaan korkoa korolle, on heillä lokoisammat eläkepäivät.

Oma ja lasten sijoittaminen pyörii täysin automatisoituna, mutta sen lisäksi voin tehdä kertasijoituksia, kun sopivia kohteita tulee vastaan.

Mistä pihistät?

Emme juuri käy vapaa-ajalla ulkona ravintoloissa syömässä tai tilaa ruokaa, vaan laitamme itse kotona ihan perusruokaa. En käy kasvohoidoissa, hierojalla, laita ripsiä, kynsiä tms. Kampaajalla käyn kerran vuodessa tai parissa – sillä välin leikkaan hiukset itse.

Meitä on perheessä neljä, plus koira, ja asumme kolmiossa. En kaipaa paljoa tilaa, meillä on sitä ihan sopivasti ja siivoaminenkin on nopeaa. Ollaan koko perhe kotoilijoita ja tykätään ihan tavallisista jutuista. Reissataan harvemmin.

Olen myös varsinainen tarjoushaukka. Kun tarvitsen jotain, en juurikaan osta mitään ikinä täyteen hintaan. Aina löytyy jostain alekoodi tai kuponki.

Mihin panostat?

Ruokaan menee perheessä paljon rahaa. Myönnän, etten ihan hirveästi katso kaupassa hintoja. Tuoreita hedelmiä, marjoja ja kasviksia pitää löytyä aina ja montaa eri sorttia.

Käyn pienellä barre/pilatesstudiolla ja yksi kerta maksaa yli 20 €. Liikkua voisi edullisemminkin, mutta tämä on sellainen henkireikä, josta en ole valmis tinkimään.

Tykkään ostaa vaatteita silloin tällöin, mutta harkitsen ja panostan mieluummin laatuun ja kotimaisiin merkkeihin.

Vinkkisi säästämiseen.

1. Mistä isoista kuluista voisit säästää?

Käytännössä neuvo ”jätä noutokahvi ostamatta” ei päde tavalliseen suomalaiseen. Kuka ostaa noutokahvin päivittäin? Eikä kauheasti myöskään auta, että nipistät kahvin sieltä ja ruokatilauksen tuolta. Jos haluaa kerryttää isompia säästöjä, keskittyisin enemmän isoihin kuluihin, kuten asumiseen.

2. Jousta säästämisessä.

En usko liian tiukkaan säästämiseen. Pitää saada nauttiakin elämästä. Kaikkea kohtuudella. Säästämisessä pitää myös joustaa. Kun olin vanhempainvapaalla ja tulot olivat pienemmät, pidin taukoa kuukausisäästämisestä, ja se on ihan okei! Sijoituksia voi ja pitää myös käyttää silloin, kun tarve tulee.

3. Säästä ensin, kuluta vasta sitten.

Jos säästät ja sijoitat vasta palkasta jäljelle jääneen säästyneen summan, toiminta ei kestä pitkään. Avain on se, että automatisoit sijoittamisen ja säästät ennen kuluja. Palkkapäiväksi laitat rahan siirtymään automaattisesti sijoitustilille ja kuukausisäästösopimuksen päälle. Se on siinä.

Sijoittamisesta voi tehdä niin helppoa tai haastavaa, kuin itse haluaa. Kuukausisäästäminen rahastoihin on ihan yhtä lailla sijoittamista.

Lisää inspiroivia sijoittajatarinoita naisilta sekä muita kiinnostavia sijoitussisältöjä saat säännöllisesti sähköpostiisi liittymällä Nordnet Female Networkiin (luonnollisesti maksutta).

Soile Ruuskanen
Soile Ruuskanen

Soile Ruuskanen työskentelee Nordnetillä Head of Marketing and Online Sales -roolissa. Hän vetää viiden hengen markkinointitiimiä ja vastaa markkinoinnista Suomessa.

Tässä esitetty ei ole eikä sitä tule käsittää kehotukseksi merkitä, ostaa tai myydä arvopapereita. Sijoittajan tulee sijoituspäätöksiä tehdessään perustaa päätöksensä omaan arvioonsa sekä ottaa huomioon omat tavoitteensa ja taloudellinen tilanteensa. Sijoittamiseen ja rahoitusvälineisiin liittyy aina riskejä. Ennen kaupankäynnin aloittamista sijoittajan tulee ymmärtää kaupankäyntiin liittyvät riskit ja tuotteeseen liittyvät ehdot.

Sijoittajan tulee huomioida, että historiallinen tai simuloitu kehitys ei ole tae tulevasta tuotosta. Sijoitusten arvo ja tuotto voi muuttua ja sijoitetun pääoman voi menettää jopa kokonaan.

Etkö ole vielä Nordnetin asiakas? Tule asiakkaaksi tästä.

Alla olevassa kommenttikentässä voit kommentoida tämän blogikirjoituksen sisältöä ja lukea muiden jättämiä kommentteja. Kommenttien sisältö ei edusta Nordnetin mielipidettä. Nordnet ei tarkista kommentteja ennen niiden julkaisemista, mutta poistamme epäasialliset kommentit, jos sellaisia esiintyy. Jos haluat tietää lisää siitä, miten Nordnet käsittelee henkilötietojasi, klikkaa tästä.

Subscribe
Lähetä minulle ilmoituksia:
guest
0 Kommenttia
uusin
vanhin tykätyin
Inline-palaute
Näytä kaikki kommentit

Tilaa uutiskirje.

Uutiskirjeen tilaajana saat parhaimmat tarjoukset, tuoreimmat uutiset ja kutsut tapahtumiin sähköpostiisi muutaman kerran kuussa.


Jos haluat tietää lisää siitä, miten Nordnet käsittelee henkilötietojasi, klikkaa tästä.