Tämä on konekäännös Norjan Nordnet Blogissa julkaistusta artikkelista.
Tärkeä huomio: Tekstin tiedot on tarkoitettu vain yleiseksi tiedoksi, eikä niitä tule ymmärtää sijoitusneuvoksi tai suositukseksi ostaa, myydä tai pitää mitään arvopaperia tai sijoitustuotetta, eikä sitä ole tarkoitettu henkilökohtaiseksi sijoitusneuvonnaksi. Pörssikommentin tarkoituksena on antaa lukijalle näkemystä maailmantaloudesta ja rahoitusmarkkinoista.
Roger Berntsen omistaa osakkeita seuraavista raportissa mainituista yhtiöistä: Dell Technologies Inc.
Arvioin että Helsingin pörssi avaa tasolla -0,8 % tai välillä [-1,2 -0,4] %.
Maailman osakemarkkinat
- Yhdysvaltain keskeiset indeksit (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA ja RUSSELL 2000) laskivat eilen keskimäärin 1,2 prosenttia.
- S&P 500 Volatility Index (VIX) nousi 2,6 pistettä, tasolle 22,4.*
- Alphabet Class A (3,1%), Alphabet Class C (3,1%) ja Western Digital Corp (2,9%) olivat S&P 500 -indeksin suurimmat nousijat.
- Dell Technologies Inc (-8,4%), Expedia Group Inc (-7,7%) ja Generac Holdings Inc (-7,1%) päätyivät laskijoiden kärkeen.
- S&P 500 Volatility Index (VIX) nousi 2,6 pistettä, tasolle 22,4.*
- Eurostoxx 600 laski eilen 0,5 prosenttia, ja Pohjoismaiden pääindeksit (OMXS30, OBX, OMXH25 ja OMXC20) päätyivät keskimäärin 0,3 prosentin laskuun.
- EUROSTOXX 50 Volatility Index (VIX) nousi 1 pisteen, tasolle 20,2.*
- Aasian suurimmat indeksit (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) ovat tiistaiaamuna keskimäärin 1,7 prosentin laskussa.
*VIX > 25: Signaloi pelkoa ja epävarmuutta. VIX < 15: Indikoi vakautta ja optimismia.
Teknologiaosakkeet johtivat laskua Wall Streetillä maanantai-iltana, yhdessä pienten ja keskisuurten Russell 2000 -indeksiin kuuluvien yhtiöiden kanssa. On luonnollista olettaa, että tämä vaikuttaa myös Euroopan pörsseihin tänään, jotka laskivat jo hieman eilen. Yksi harvoista valopilkuista oli Oslon pörssi, jonka rakenne painottuu perinteisempiin teollisuus- ja sektoriyhtiöihin, ja joka päätti päivän nousussa. Viime viikkoina osakemarkkinoiden volatiliteetti on kasvanut pitkän nousujakson jälkeen.
Vuodesta 2025 on muodostumassa erittäin hyvä pörssivuosi, mutta epävarmuus teknologia- ja tekoälyyn liittyvien yhtiöiden markkinasegmentillä on lisääntynyt syksyn aikana. Pohjoismaisesta näkökulmasta tämä voi olla positiivinen asia, sillä teknologian osuus markkinoista on täällä pienempi kuin Yhdysvalloissa. Pohjoismaista juuri Helsingin pörssi on pärjännyt parhaiten tänä vuonna, lähes 30 prosentin nousulla, seuraten Norjan (15,6%) ja Ruotsin (10,2%) pörssejä. Tanskan pörssi sen sijaan on selvästi laskussa, pääasiassa Novo Nordiskin heikon kehityksen vuoksi.
Aika näyttää, alkaako pääoma virrata yhä enemmän Pohjoismaihin. Joka tapauksessa sijoittajan on hallittava markkinoiden vaihtelut ja mahdolliset korjaukset. Pörssilaskut tulevat useammin kuin useimmat uskovat, mutta historiallisesti ne ovat lähes aina olleet väliaikaisia. Markkina laskee säännöllisesti ilman, että pitkän aikavälin trendi muuttuu. Tämän muistaminen auttaa säilyttämään rauhallisuuden.
Korot, valuutat ja raaka-aineet
- Öljyn hinta (Brent Blend) on nyt 63,7 dollaria barrelilta.
- 1 USD maksaa tällä hetkellä: 10,11 NOK; 9,48 SEK; 6,44 DKK ja 0,86 EUR, kun taas 1 EUR maksaa: 11,7 NOK; 10,99 SEK ja 7,47 DKK.
- Yhdysvaltain korkokäyrä on normalisoitunut (kaksivuotinen korko 3,6 on alempi kuin kymmenvuotinen korko 4,12).
- Pitkän aikavälin inflaatio-odotukset Yhdysvalloissa, mitattuna 10 vuoden breakeven-inflaatiokorolla (T10YIE), ovat 2,28 prosenttia, kun Yhdysvaltain keskuspankin tavoite on 2 prosenttia (Lähde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Kulta (Gold Spot), jota käydään kauppaa USD per troy-unssi, on tasolla 4012,3 (8% kaikkien aikojen ennätyksestä).
Lähde: Raaka-aineet (korot, valuuttakurssit, raaka-aineiden hinnat, indeksit ja osakekurssit) on otettu Infrontista.
Joka arkiaamu ilmestyvästä Nordnetin aamukirjeestä löydät Roger Berntsenin tuoreet pörssikommentit.
Voit seurata analyytikko Berntsenin sijoituksia Nordnetin sosiaalisessa sijoitusverkostossa, Sharevillessä.
AI-kupla taitaa olla puhkeamassa.
Prosenttien käsittely näyttää olevan vaikea laji myös talousekspertille!
Mielestäni kullan hinta on 98% kaikkien aikojen huipusta (tai 2% alle kaikkien aikojen huipusta)
Vähän tarkkuutta ilmaisuun!
Tämä menee “tykätyksi” heti vaan avaamalla, vaikka ei sydänsymbolia klikkaisi. Näin saa ainakin tykkäyksiä.
Se johtuu siitä, että käytämme nykyään yhtä ja samaa blogipohjaa joka päivä, eli eilisen sisältö korvataan tänään julkaistulla uudella materiaalilla. Tällöin myös vanhat tykkäykset ja kommentit jäävät näkyviin. Syynä ovat hakukoneoptimointiin liittyvät syyt: Berntsenin kirjoitukset ovat lähes aina aikaan sidottuja ja tietyn päivän tapahtumia käsitteleviä, minkä vuoksi niitä ei kannata kerryttää tänne Nordnet Blogiin.
Korjatkaa nyt hyvänen aika tuo ongelma. Jos en ole tykännyt artikkelista, se tarkoittaa että en tykkää siitä vaikka olisinkin tykännyt jostain aiemmasta artikkelista.
Korjatkaa nyt hyvänen aika tuo ongelma. Jos en ole tykännyt artikkelista, se tarkoittaa että en tykkää siitä vaikka olisinkin tykännyt jostain aiemmasta artikkelista.
Miksi nykyään ei enää pääse lukemaan esimerkiksi edellisen päivän juttua, vaikka yrittäisi tulla siihen sähköpostin linkin kautta? Nyt kaikki jutut ovat ”samalla” sivulla ja vanhat kirjoitukset häviävät. Toisin oli vielä jokin aika sitten.
Tämä tehdään käytännön syistä. Minulla on kuitenkin suunnitelmissa tehdä oma laskeutumissivu aamuraportille, jossa olisi myös arkisto. Kiitos palautteestasi.
Otsikossa lukee että isku Iraniin syöksytti öljyn hinnan ja nuoli osoittaa alaspäin. Otsikko on täysin harjaanjohtava suhteessa siihen mitä artikkelissa lukee ja mitä todellisuudessa tapahtui.
Kiitos palautteesta. Olemme ottaneet sen huomioon ja harkitsemme jatkotoimia. Yksi vaihtoehto voisi olla käyttää toisenlaisia kuvia, jotka tukevat tekstiä kokonaisuudessaan paremmin eikä muodosta riskiä, että lukijaa johdetaan harhaan.
Olemme käyttäneet nuolikuvia (ylös-, alas- tai vaakasuoraan osoittava nuoli) ilmaisemaan kotimaisen pörssin suunnan. Ne pohjautuvat Berntsenin aamukatsausten arvioihin siitä, mille tasolle Helsingin pörssi todennäköisesti avautuu.
/Alicia Nordnet
Jeesus-kristus… Tuo otsikko…
Nyt opettelemaan suomen kieltä.
“SYÖKSY” on alaspäin tapahtuvaa toimintaa. “SYÖKSY” ei voi olla nousua. Jos käytätte konekääntäjää, niin tarkastakaa nyt edes ihan perustasolla nuo tekstit.
-Toim. huom.
Kiitos palautteesta! Tämän voi kyllä laittaa suomenruotsalaisuuden, eli minun, piikkiin. Sanakirjan mukaan “syöksy” voi tarkoittaa myös “rusa” (kun puhutaan hinnoista esim. “rusa i pris”, vapaa käännös: hinnat nousevat rajusti), ja se mielikuva minulla oli mielessä otsikkoa kirjoittaessani.
Tajuan kuitenkin nyt, että suomen kielessä “syöksy” viittaa useimmiten jyrkkään laskuun, joten sanavalinta oli tässä epäsopiva.
/Alicia Nordnet
En löytänyt Nvidiasta sanaakaan, vaikka otsikko niin mainosti.
Alla NVIDIA-katsaus toissapäivältä (21.5.): Nvidia, tekoäly ja uusi teollinen infrastruktuuri Jensen Huang – Nvidian perustaja ja toimitusjohtaja – on tällä viikolla hallinnut uutisotsikoita Computex-messuilla Taiwanissa. Nvidia ei ole enää pelkkä teknologiayhtiö. Siitä on tullut uuden teollisen järjestelmän tukipilari. Sijoittajille tässä on useita tasoja, jotka kannattaa ymmärtää – ei vain pinnallisesti, vaan syvällisesti. Nvidian innovaatiot ja uusi arvoketju Nvidia aloitti vuonna 1993 graafisten prosessorien niche-yrityksenä. Nykyään se on maailman arvokkain yhtiö. Jo se on vaikuttavaa – mutta todellista merkitystä on sillä, miten tämä kasvu pohjautuu rakenteellisiin muutoksiin maailmantaloudessa. Siinä missä aiemmat yhtiöt kasvoivat omistamalla jakelun, öljyn, maan tai pankit, Nvidia kasvaa… Lue lisää >>