Siirry pääsisältöön
Käyttämääsi selainta ei enää tueta – lue lisää.

Vahvoja lukuja, mutta ristiriitaisia reaktioita teknologiajäteille

Tämä on konekäännös Norjan Nordnet Blogissa julkaistusta artikkelista.

Tämä aamuraportti on tarkoitettu yleiseksi tiedoksi eikä sitä tule tulkita sijoitusneuvona. Tarkoituksena on antaa lukijalle näkemystä maailmantaloudesta ja rahoitusmarkkinoista edistäen ymmärrystä ja tietämystä näistä aiheista. Katso tarkentava vastuuvapauslauseke.

  • Uskon Helsingin pörssin avautuvan 0,1 % laskuun tai vaihteluvälille [-0,5, 0,3] %.

Tämän aamuraportin on laatinut Roger Berntsen – Nordnetin analyytikko – tänään klo 07.23. Raportti on tarkoitettu opetuskäyttöön ja se perustuu globaalien rahoitusmarkkinoiden kehitykseen edellisen kaupankäyntipäivän jälkeen (historialliset luvut), mukaan lukien S&P 500 -futuuri, joka on noussut 0,1 % Helsingin pörssin keskiviikkoisen sulkemisen jälkeen, DAX-futuuri, joka on laskenut 1 %, öljyn hinta (Brent Blend), joka on noussut 3,4 %, ja USDEUR, joka on vahvistunut 0,3 %.

Helsingin pörssiin kuuluvien yhtiöiden kurssiajureita (tuloksia tms.) ei ole huomioitu ennusteessa. Roger Berntsen on julkaissut tätä aamuraporttia keskeytyksettä 20 vuotta, mutta hän voi tehdä virheitä. Roger Berntsenillä ei ole omistuksia tässä raportissa mainituissa yhtiöissä.

Maailman osakemarkkinat

*VIX > 25: Viestii pelosta ja epävarmuudesta. VIX < 15: Indikoi vakautta ja optimismia.

Neljä ”Magnificent 7” -yhtiötä – Microsoft, Meta, Amazon ja Alphabet – julkistivat eilen ensimmäisen vuosineljänneksen tuloksensa, jotka olivat sellaisenaan vahvoja. Sijoittajat vakuuttuivat erityisesti Alphabetin luvuista, mutta eivät Metan. Alphabet nousi jälkipörssissä peräti 7 prosenttia, kun taas sijoittajat painoivat Metan osakkeen vastaavaan laskuun. Metan vuotuisia investointeja (CAPEX) on tarkoitus kasvattaa entisestään jo korkealta tasolta, mihin monet sijoittajat reagoivat kielteisesti.

Investointien (CAPEX) kasvattaminen on periaatteessa positiivista, sillä se osoittaa yhtiön pitävän liiketoiminnan kehittämistä houkuttelevampana kuin vapaan kassavirran jakamista osakkeenomistajille omien osakkeiden takaisinostojen tai osinkojen muodossa. Loppujen lopuksi yksi johdon tärkeimmistä tehtävistä on kohdentaa pääomaa sinne, missä se tuottaa parhaiten. Eilisten markkinareaktioiden perusteella sijoittajat ovat kuitenkin huolissaan Metan valtavasta investointibudjetista, joka nostettiin 115–135 miljardista dollarista 125–145 miljardiin dollariin.

Jokainen konesaliin käytetty dollari on dollari, joka ei päädy suoraan osakkeenomistajille. Sijoittajat hyväksyvät tämän vain, jos he luottavat siihen, että konesali tuottaa tulevaisuudessa huomattavasti suurempaa voittoa. Kysymys kuuluukin: onko Metan kasvanut CAPEX hyökkäävä siirto uusien markkinoiden voittamiseksi vai välttämätön puolustuksellinen kustannus kilpailukyvyn säilyttämiseksi? Jos kyseessä on jälkimmäinen, se voi tarkoittaa, että alan tulevat marginaalit painuvat valtavista investoinneista huolimatta.

Pääoman allokointi on strateginen päätöksentekoprosessi, jossa johto päättää, miten yhtiön taloudelliset resurssit jaetaan osakkeenomistajien pitkän aikavälin arvon maksimoimiseksi. Valittavana on pääasiassa viisi vaihtoehtoa: uudelleeninvestointi nykyiseen toimintaan (CAPEX), tutkimus ja kehitys (T&K), yrityskaupat ja sulautumiset (M&A), velkojen takaisinmaksu tai pääoman palauttaminen suoraan omistajille osinkoina ja omien osakkeiden takaisinostoina. Markkinoilla, joita leimaa nopea teknologinen murros – kuten nyt tekoälyn kohdalla – kyky priorisoida välitöntä kassavirtaa ja tulevaa kilpailukykyä on ratkaisevan tärkeää. Tehokas pääoman allokointi edellyttää johdolta kykyä tunnistaa hankkeet, joissa sijoitetun pääoman odotettu tuotto (ROIC) ylittää yhtiön pääomakustannuksen (WACC), säilyttäen samalla terveen tasapainon riskin ja kasvun välillä.

Myös öljyn hinnan odotetaan vaikuttavan pörsseihin tänään. Hinta on noussut merkittävästi viime päivinä Yhdysvaltojen ja Iranin välisten neuvottelujen edistymättömyyden vuoksi. Pelko uusista sotilaallisista toimista alueella, mikäli sopimukseen ei päästä pian, on myötävaikuttanut hinnan nousuun.

Korot, valuutat ja raaka-aineet

  • Öljyn hinta (Brent Blend) on nyt 113,6 dollaria tynnyriltä.
  • 1 USD maksaa kirjoitushetkellä: 9,32 NOK; 9,32 SEK; 6,41 DKK ja 0,86 EUR, kun taas 1 EUR maksaa: 10,9 NOK; 10,88 SEK ja 7,47 DKK.
  • Yhdysvaltain korkokäyrä on normalisoitunut (kaksivuotinen korko 3,93 % on alhaisempi kuin kymmenvuotinen korko 4,43 %).
  • Yhdysvaltain pitkän aikavälin inflaatio-odotukset 10 vuoden breakeven-inflaatiovauhdilla (T10YIE) mitattuna ovat 2,46 prosenttia, kun taas Federal Reserven tavoite on 2 prosenttia (Lähde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
  • Kulta (Gold Spot), jolla käydään kauppaa Yhdysvaltain dollareissa per troy-unssi, on 4555 (17 % kaikkien aikojen huipusta).

Lähde: Raaka-aineet (korot, valuuttakurssit, raaka-aineiden hinnat, indeksit ja osakekurssit) on otettu Infrontista.

Joka arkiaamu ilmestyvästä Nordnetin aamukirjeestä löydät Roger Berntsenin tuoreet pörssikommentit.

Voit seurata analyytikko Berntsenin sijoituksia Nordnetin sosiaalisessa sijoitusverkostossa, Sharevillessä.

Etkö ole vielä Nordnetin asiakas? Tule asiakkaaksi tästä.

Alla olevassa kommenttikentässä voit kommentoida tämän blogikirjoituksen sisältöä ja lukea muiden jättämiä kommentteja. Kommenttien sisältö ei edusta Nordnetin mielipidettä. Nordnet ei tarkista kommentteja ennen niiden julkaisemista, mutta poistamme epäasialliset kommentit, jos sellaisia esiintyy. Jos haluat tietää lisää siitä, miten Nordnet käsittelee henkilötietojasi, klikkaa tästä.

Subscribe
Lähetä minulle ilmoituksia:
guest
27 Kommenttia
uusin
vanhin tykätyin
Inline-palaute
Näytä kaikki kommentit
Jukka Päärnilä
Jukka Päärnilä
15.04.2026 10:22

Gratuleras, Roger! 20 års av morgonbrev.
Tack för de alla, även jag jar läst dom bara några år. Hoppas jag har börjat läsa dom tidigare. Men numera det är en viktigt del av mina morgonrutiner, med frukost. 🤠

Antonio Fresco
Antonio Fresco
09.04.2026 15:52

Mistä katsot mainitsemasi VIX-indeksin lukemat? Löydän hieman toisistaan eroavia lukuja eri lähteistä.

Se nyt olisi tyhmää maksaa liikaa
Se nyt olisi tyhmää maksaa liikaa
30.03.2026 10:48

Se on vaan kumma, että aina, kun on ollut oston paikka osakemarkkinoilla, omassa taloudessa on samaan aikaan tilanne, jolloin vararahastot onnitettava käyttöön ja parhaat tuotot jäävät saavuttamatta.

Milla84
Milla84
Vastaa  Se nyt olisi tyhmää maksaa liikaa
30.03.2026 16:08

Itsellä taas niin, että aina kun ostan, se osake lähtee laskuun. En tiedä pitäisikö harmitella muidenkin puolesta kun on selkeästi minun vika että tietty osake lähtee laskuun.

Johannes
Johannes
Vastaa  Se nyt olisi tyhmää maksaa liikaa
16.04.2026 15:52

Yksi asia ostoissa on erittäin ratkaiseva ja se on AJOITUS. Ja se on TOSI VAIKEA. Itse olen rämpinyt siinä asiassa monta kertaa.

Intelligent?
Intelligent?
Vastaa  Johannes
21.04.2026 12:26

Ei ostoja voi ajoittaa niin kuin markkinaakaan. Ostaa tasaisesti pitkän ajan kuluessa se on ainoa ja oikea tapa. Voi tietysti ostaa enemmän kun kurssi on kovemmassa laskussa ja hiukan vähemmän kun se on nousussa. Huom! Neuvo on tällä kertaa ilmainen;)

Putin666
Putin666
24.03.2026 11:08

Aina kun Trumppi aiheuttaa tempuillaan osakkeiden alenemista, niin kannattaa ostaa ja hamstrata. Aina Trumpin aiheuttamaa äkkipudotusta on seurannut nousu. Tämä on hänen taktiikka, jolla lähipiiri tekee mukavia voittoja. Kannattaa itsekkin ottaa tästä pari siivua.

Hannu
Hannu
30.01.2026 10:43

Eikös mikkisofta nimenomaan julkaissut odottettua paremman vuosineljänneksen? Ennuste CAPEX olivat ne mitkä johtivat laskuun, vai olenko lukenut väärin tiedotteita..?

Sharpshooter
Sharpshooter
02.01.2026 10:22

Kun puhutaan eri pörssien tuotoista, olisi rankingin lisäksi hyödyllistä antaa lukijalle tiedoksi vuoden 2025 nousuprosentit. Helsinki on jotain 30 %, Oslo 20 %, Tukholma n. 10 %, Kööpenhamina 3 %? Huom! Paikallisissa valuutoissa. Arvaan 2026 nousuprosenttien kääntyvän toisinpäin.

Johanna
Johanna
16.12.2025 11:47

Voisiko aamukirjeeseen lisätä yhteenvedon ylälaitaan bulletpointeilla (kuten esim. Inderesin uutiskirjeessä, AI:n tekemä yhteenveto)?

Uolevi
Uolevi
Vastaa  Johanna
21.01.2026 11:03

Aamukirje on jo lähtöjään melko lyhyt joten kasvattaisiko vaikkapa AI:n yhteenveto pelkästään resurssien kulutusta ja todellinen hyöty olisi minimaalinen?

Hillo-Heikki
Hillo-Heikki
Vastaa  Johanna
16.03.2026 11:46

Aika lyhyt tämä on jo sinälläänkin, mutta copilot tekee sen hetkessä jos haluat kun käytät edge-selainta. Voi myös sanoa sille että mitä preferoi.

Toimittaja
Toimittaja
07.10.2025 09:49

AI-kupla taitaa olla puhkeamassa.

Nipottaja
Nipottaja
21.07.2025 10:17

Prosenttien käsittely näyttää olevan vaikea laji myös talousekspertille!

Mielestäni kullan hinta on 98% kaikkien aikojen huipusta (tai 2% alle kaikkien aikojen huipusta)

Vähän tarkkuutta ilmaisuun!

Jesse
Jesse
04.07.2025 10:01

Tämä menee “tykätyksi” heti vaan avaamalla, vaikka ei sydänsymbolia klikkaisi. Näin saa ainakin tykkäyksiä.

Henri/Nordnet
Vastaa  Jesse
16.07.2025 09:13

Se johtuu siitä, että käytämme nykyään yhtä ja samaa blogipohjaa joka päivä, eli eilisen sisältö korvataan tänään julkaistulla uudella materiaalilla. Tällöin myös vanhat tykkäykset ja kommentit jäävät näkyviin. Syynä ovat hakukoneoptimointiin liittyvät syyt: Berntsenin kirjoitukset ovat lähes aina aikaan sidottuja ja tietyn päivän tapahtumia käsitteleviä, minkä vuoksi niitä ei kannata kerryttää tänne Nordnet Blogiin.

Jouni
Jouni
Vastaa  Henri/Nordnet
20.08.2025 14:28

Korjatkaa nyt hyvänen aika tuo ongelma. Jos en ole tykännyt artikkelista, se tarkoittaa että en tykkää siitä vaikka olisinkin tykännyt jostain aiemmasta artikkelista.

Jouni
Jouni
Vastaa  Jesse
20.08.2025 14:27

Korjatkaa nyt hyvänen aika tuo ongelma. Jos en ole tykännyt artikkelista, se tarkoittaa että en tykkää siitä vaikka olisinkin tykännyt jostain aiemmasta artikkelista.

Ihmettelijä
Ihmettelijä
24.06.2025 13:45

Miksi nykyään ei enää pääse lukemaan esimerkiksi edellisen päivän juttua, vaikka yrittäisi tulla siihen sähköpostin linkin kautta? Nyt kaikki jutut ovat ”samalla” sivulla ja vanhat kirjoitukset häviävät. Toisin oli vielä jokin aika sitten.

Anarkistipankkiiri
Anarkistipankkiiri
13.06.2025 10:07

Otsikossa lukee että isku Iraniin syöksytti öljyn hinnan ja nuoli osoittaa alaspäin. Otsikko on täysin harjaanjohtava suhteessa siihen mitä artikkelissa lukee ja mitä todellisuudessa tapahtui.

Alicia/Nordnet
Vastaa  Anarkistipankkiiri
23.06.2025 16:04

Kiitos palautteesta. Olemme ottaneet sen huomioon ja harkitsemme jatkotoimia. Yksi vaihtoehto voisi olla käyttää toisenlaisia kuvia, jotka tukevat tekstiä kokonaisuudessaan paremmin eikä muodosta riskiä, että lukijaa johdetaan harhaan.

Olemme käyttäneet nuolikuvia (ylös-, alas- tai vaakasuoraan osoittava nuoli) ilmaisemaan kotimaisen pörssin suunnan. Ne pohjautuvat Berntsenin aamukatsausten arvioihin siitä, mille tasolle Helsingin pörssi todennäköisesti avautuu.

/Alicia Nordnet

Tilaa uutiskirje.

Uutiskirjeen tilaajana saat parhaimmat tarjoukset, tuoreimmat uutiset ja kutsut tapahtumiin sähköpostiisi muutaman kerran kuussa.


Jos haluat tietää lisää siitä, miten Nordnet käsittelee henkilötietojasi, klikkaa tästä.

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Alvar Aallon katu 5 C, 3. krs | FI-00100 Helsinki