Siirry pääsisältöön
Käyttämääsi selainta ei enää tueta – lue lisää.
Nordnet Female Network

Yksityissijoittajan pelot ja haasteet

Mari Hannola-Antikainen · 14. huhtikuuta 2025 klo 12.54
feature-image-86850

Viidettä vuotta pidän ja hilloan erään energiayhtiön laskusuhdanteista osaketta, joka ei vain lähde nousuun. Miksi? Mitä pelkään, miksen myy ja laita rahojani johonkin muuhun? Pelko riivaa yksityissijoittajaa. Mitä tulisi tehdä? Ostaa halvalla vai uskoa jääräpäisesti aiempiin valintoihin? Ihminen tulee luulosairaaksi ja jakomielitautiseksi tästä ahdistuksesta.

Maailmantalouden ennustettavuuden puute syö mieltä: mitä se Trump tänään tekee? Entä herra Putin? Joko Lähi-itä rauhoittuu? Olisiko Ukraina kasvava markkina, jos vain tulisi tulitauko? Päässä surraa, vaihtoehtoisia skenaarioita on niin paljon eikä oikein kukaan osaa ennustaa tulevaa.

Apua asiantuntijoilta ahdistuneelle yksityissijoittajalle

Helsingin Sanomien 7.4.2025 artikkelissa ”Asiantuntijoilta poikkeuksellinen neuvo yksityissijoittajille” vaikeaan aiheeseen tarttuivat Pörssisäätiön toimitusjohtaja Sari Lounasmeri ja Osuuspankin varainhoidon päästrategi Lippo Suominen. Kuinka huolissaan yksityissijoittajan tulisi olla nyt? Suomisen mukaan enemmän kuin normaalisti, mutta samalla hän toteaa, että ennenkin on ongelmia ollut ja niistäkin on päästy yli. Yksityissijoittaja huokaa helpotuksesta tämän luettuaan ja uskoo tulevaisuuteen. Pitkässä juoksussahan tässä mukana ollaan.

Lounasmeri ottaa esiin tilanteen, jossa rahaa tarvitsee saada nopeasti käyttöön. Tällainen tilanne voi hyvinkin olla todellisuutta yksityissijoittajan elämässä tässä taloudellisessa turbulenssissa. Tällöin pitkäaikainen odottelu ei toimi, sanoo Lounasmeri. Pitää toimia! Samoin tulee toimia myös, jos riskitasot ovat liian korkeat. Yksityissijoittaja havahtuu tilanteeseen ja aktivoituu: nyt pitää käydä salkkua läpi sillä silmällä, mitä tappiolla olevia myisi ja arvioida salkun osakekoostumuksen tulevaisuuden näkymiä. Tämä ei ole helppoa tässä lähes päivittäin vaihtuvassa sijoitusilmapiirissä. Neuvoksi Lounasmeri antaakin tulevaisuuspohdintaan sen, että kannattaa huomioida muuttunut maailmantila: jos et enää usko osakkeeseen tässä uudessa maailmantilassa, myy se pois.

Yksityissijoittajan psykologiset haasteet

Kun on hillonnut useita vuosia alaspäin menevää osaketta, on siitä luopuminen henkisesti vaikeaa. Sitä ikään kuin hellii ja hoitaa, ei raaski luopua.

Palataan yksityissijoittajan pään sisään. Kun on hillonnut useita vuosia alaspäin menevää osaketta, on siitä luopuminen henkisesti vaikeaa. Sitä ikään kuin hellii ja hoitaa, ei raaski luopua. Uskoo tulevaisuuteen ja omaan alkuperäiseen valintaansa juuri sen osakkeen suhteen, vaikkei mitään positiivisia signaaleja olekaan näkyvissä.

Suominen muistuttaakin artikkelissa, että vitkasteluun myynnin suhteen ei ole syytä, jos rahoille on tarvetta. Mutta jos oma sijoitussuunnitelma sekä talous sallii tällaiset tietyn laskevan osakkeen hellimiset, ei ole syytä paniikkiin ja pakkomyyntiin. Muistettava on, että tilanne voi korjautua jo nopeastikin, tämän huomasimme Trumpin tulliepisodissa. Ensin pörssit romahtivat tulliuutisten myötä ja muutamaa päivää myöhemmin Trumpin tulliaikalisän myötä pörssit toipuivat suhteellisen nopeasti.

Ostohousut jalassa

Kannattaisiko sitten laittaa ostohousut jalkaan? Todennäköisesti, jos siihen on taloudellisesti mahdollisuus. Toki on vaikea tietää, milloin kurssien pohja on nähty. Nyt olisi kuitenkin hyvä hetki lähteä liikkeelle tässä asiassa, huomauttaa Suominen.

Yksityissijoittajan lopullinen päätös

Yksityissijoittajan päässä pyörii edelleen. Ei pysy mukana maailman menossa. Myydä vai ostaa? Siinäpä kysymys. Loppujen lopuksi kysymys ei ole vaikea: myy tappiolliset osakkeet, tee parempi toimialallinen ja maantieteellinen hajautus kun ostat uutta.

Myydä vai ostaa? Siinäpä kysymys.

Ei hätää, muista ettet ole yksin. Meitä kaltaisiasi on Suomessa paljon, osakesijoittajia on jo miljoona (vuonna 2022 lopussa 968000 Tilastokeskus). Vertaistukea ja tietoa on siis tarjolla.

wordpress-image-86850-1

Olen keski-ikäinen myöhäisherännäinen sijoittaja, joka on toki seurannut taloutta vuosikymmeniä työnsä puolesta. Työkseni kannustan nuoria säästämiseen ja sijoittamiseen.

Mari Hannola-Antikainen

Tässä esitetty ei ole eikä sitä tule käsittää kehotukseksi merkitä, ostaa tai myydä arvopapereita. Sijoittajan tulee sijoituspäätöksiä tehdessään perustaa päätöksensä omaan arvioonsa sekä ottaa huomioon omat tavoitteensa ja taloudellinen tilanteensa. Sijoittamiseen ja rahoitusvälineisiin liittyy aina riskejä. Ennen kaupankäynnin aloittamista sijoittajan tulee ymmärtää kaupankäyntiin liittyvät riskit ja tuotteeseen liittyvät ehdot.Sijoittajan tulee huomioida, että historiallinen tai simuloitu kehitys ei ole tae tulevasta tuotosta. Sijoitusten arvo ja tuotto voi muuttua ja sijoitetun pääoman voi menettää jopa kokonaan.

Kirjaudu sisään tykätäksesi tästä julkaisusta

blog-author-68616
Mari Hannola-Antikainen