Kirsi Kellokangas: Sijoittaminen on tehnyt minusta paremman johtajan

Mitä yhteistä on johtamisella ja sijoittamisella? Nordnet Blogin sijoittajatarinassa julkisen sektorin johtaja ja väitöskirjatutkija Kirsi Kellokangas avaa, miten sijoitusmaailman pitkäjänteinen ajattelutapa ja riskienhallinta tukevat työtä ylimmässä johdossa.
Julkisen sektorin johtaja, väitöskirjatutkija ja sijoittaja
Työskentelen julkisen sektorin esihenkilötehtävissä ja olen urallani vastannut muun muassa kunnan, hyvinvointialueen ja maakunnan hallinnon, talouden ja toiminnan kehittämisestä. Minulla on kokemusta ylimmän johdon tehtävistä, kuten kunnanjohtajan, hallintojohtajan, talous- ja hallintojohtajan sekä sivistysjohtajan rooleista. Työssäni yhdistyvät strateginen johtaminen, talous, digitalisaatio ja käytännön toimeenpano.
Toimin myös väitöskirjatutkijana LUT-yliopistossa. Tutkimukseni käsittelee julkisten organisaatioiden digitaalista muutosta tekoälyn aikakaudella. Vapaa-ajallani liikun monipuolisesti ja sijoittaminen on tärkeä osa arkeani.
Mielestäni sijoittaminen ja julkinen johtaminen perustuvat yllättävän samanlaisiin periaatteisiin: harkintaan, pitkäjänteisyyteen ja kykyyn tehdä päätöksiä epävarmuuden keskellä.
Sijoittaminen on resurssien tehokasta kohdentamista. Samalla tavalla kuin sijoittaja miettii, mihin euro kannattaa sijoittaa, myös johtajan on jatkuvasti arvioitava, miten rajalliset resurssit tuottavat suurimman vaikuttavuuden.
Kyse on harkituista valinnoista, riskien hallinnasta ja pitkäjänteisestä päätöksenteosta.
Kipinä syttyi halusta ymmärtää omaa taloutta
Kiinnostukseni sijoittamiseen syntyi vähitellen. Halusin ymmärtää paremmin, mihin omat rahani menevät ja miten voisin rakentaa varallisuutta tavoitteellisesti. Nykyään sijoitan suunnitelmallisesti. Minulla on selkeä sijoitusstrategia sekä tavoitteet jokaiselle vuodelle seuraavien kahdenkymmenen vuoden ajalle.
Työni kautta olen huomannut, että taloudelliset päätökset vaikuttavat kaikkeen. Sama pätee myös henkilökohtaiseen talouteen. Kun ymmärtää talouden perusteet, ymmärtää paremmin myös ympäröivää yhteiskuntaa. Sijoittamisesta on tullut minulle ennen kaikkea tapa ajatella tulevaisuutta.
Strategiana megatrendit ja harkittu kulutus
Kuvailisin itseäni tulevaisuusorientoituneeksi sijoittajaksi. Minua kiinnostavat pitkän aikavälin ilmiöt ja megatrendit, jotka muuttavat yhteiskuntaa, taloutta ja ihmisten arkea. Pyrin katsomaan pitkälle tulevaisuuteen ja tekemään päätöksiä, jotka kestävät aikaa.
Samalla tavalla johdan myös organisaatioita. Johtajan tehtävä ei ole reagoida vain tämän päivän haasteisiin, vaan nähdä, mihin toimintaympäristö on kehittymässä seuraavan 10–20 vuoden aikana ja valmistella organisaatiota muutokseen ajoissa.
Sekä sijoittajan että johtajan tärkeimpiä taitoja on kyky erottaa kohina todellisesta muutoksesta.
Sijoitusstrategiani perustuu harkittuun päätöksentekoon ja resurssien tehokkaaseen kohdentamiseen. Haluan tehdä taloudellisesti järkeviä päätöksiä. Mietin tarkkaan, mihin rahani käytän ja tuottaako jokin hankinta minulle aidosti arvoa pitkällä aikavälillä. Kysyn usein itseltäni, tarvitsenko tätä todella, pärjäisinkö ilmankin tai löytyisikö samaan tarkoitukseen järkevämpi tai kustannustehokkaampi vaihtoehto. Sama ajattelutapa ohjaa myös johtamistyötäni, sillä rajalliset resurssit kannattaa kohdentaa sinne, missä niillä saadaan suurin vaikuttavuus.
Toisaalta uskon myös siihen, että rahaa kannattaa käyttää asioihin, joilla on itselle merkitystä. Jos olen päättänyt lähteä matkalle, haluan nauttia siitä, enkä käyttää aikaa jokaisen euron laskemiseen. Samoin hyvä ruoka on minulle tärkeää. Nautin ruoanlaitosta ja kokkaan mielelläni kotona laadukkaista raaka-aineista. Lisäksi olen vakuuttanut itseni kattavasti terveys-, toimeentulo- ja matkavakuutuksilla. Pidän vakuutuksia sijoituksena omaan tulevaisuuteeni.
Arjessa pyrin pitämään kulut mahdollisimman pieninä. En halua omistaa paljoa tavaraa, vaan mietin tarkkaan, tuoko jokin hankinta aidosti arvoa elämääni ja käytänkö sitä päivittäin. Minulla on jopa periaate, että kaiken omaisuuteni pitäisi mahtua neljään matkalaukkuun. Ajattelen tavaroita myös sijoituksina, joten arvostan hyvää jälleenmyyntiarvoa ja luovun tavaroista, kun niille ei ole enää käyttöä.
Sijoituksilla rakennetaan tulevaisuuden valinnanvapautta
Sijoitan ennen kaikkea tulevaisuutta varten. Olen alusta asti ajatellut sijoittamista keinona rakentaa taloudellista turvaa eläkevuosiin ja varautua myös elämän yllättäviin tilanteisiin, kuten työttömyyteen tai sairastumiseen.
Haluan, että voin tehdä omia valintojani myös myöhemmin elämäss ä ilman, että talous muodostuu niiden esteeksi. Minulle sijoittaminen on tulevaisuuteen varautumista ja mahdollisuuksien rakentamista.
Tekoälyagentti arjen tiedonhankinnan tukena
Sijoittaminen on osa päivittäistä arkeani ja tapa seurata, miten maailma muuttuu. Katson päivittäin markkinoiden tapahtumia ja seuraan kiinnostavimpien yhtiöideni kurssikehitystä. Yksittäiset päivän kurssiliikkeet eivät kuitenkaan ohjaa päätöksiäni, vaan ne ovat yksi osa kokonaiskuvaa.
Hyödynnän tekoälyä sijoittamisen tukena. Olen rakentanut itselleni tekoälyyn perustuvan seurannan, tekoälyagentin, joka ilmoittaa minulle, jos seuraamissani yhtiöissä tapahtuu merkittäviä muutoksia, kuten strategisia päätöksiä, yritysostoja, johdon vaihtumisia tai muita olennaisia uutisia.
Näin pystyn keskittymään olennaiseen ilman, että minun tarvitsee jatkuvasti etsiä tietoa useista eri lähteistä. Tekoäly ei tee sijoituspäätöksiä puolestani, mutta se toimii erinomaisena tiedonhankinnan apuna. Haluan käyttää aikani tiedon analysointiin, en sen etsimiseen.
Kirsin vinkki muille: Sijoita talousosaamiseen
Neuvoisin sijoittamaan ennen kaikkea omaan talousosaamiseen. Kun ymmärtää säästämisen, sijoittamisen, korkoa korolle -ilmiön ja oman talouden perusteet, tekee parempia päätöksiä koko elämänsä ajan.
Taloudellinen lukutaito on yksi tulevaisuuden tärkeimmistä kansalaistaidoista.
Toivoisin, että talousosaamiseen panostettaisiin nykyistä enemmän jo koulutusjärjestelmässä. Olen jo vuosien ajan luonnostellut ideaa niin sanotusta rahalukiosta eli lukion talous- ja sijoittamislinjasta, jossa opiskeltaisiin käytännönläheisesti säästämistä, sijoittamista, yrittäjyyttä, korkoa korolle -ilmiötä, yritysten analysointia sekä oman talouden hallintaa.
Kaikilla ei ole mahdollisuutta oppia näitä taitoja kotona, mutta koululla on mahdollisuus tarjota siihen yhdenvertainen lähtökohta. Uskon, että vahvempi talousosaaminen hyödyttäisi jokaista riippumatta ammatista tai elämäntilanteesta.
Rahoitusvälineiden arvo voi nousta tai laskea. On olemassa riski, ettet saa sijoittamiasi varoja takaisin.

