Kaikki kategoriat
Mitä minun tulee huomioida valuutanvaihdosta, jos listautuvan yhtiön osake on noteerattu kruunuissa?
Käydessäsi pörssikauppaa tai merkitessäsi kruunuissa noteerattuja osakkeita sinulta veloitetaan valuutanvaihtokulu. Automaattisen valuutanvaihdon kulut ovat 0,25 % kauppasummasta ja valuuttatilin kautta itse tehdyn valuutanvaihdon kulut ovat 0,075 % vaihdetusta summasta. Jos teet merkinnän osakesäästötilille (OST) tai sijoitusvakuutukseen (SV), merkintäsumma peritään aina eurotililtä ja sinulta veloitetaan automaattisen valuutanvaihdon kulu.
Jos teet merkinnän arvo-osuustilille (AOT), johon on aktivoitu noteerausvaluuttaa vastaava valuuttatili, merkintä veloitetaan aina kyseiseltä valuuttatililtä. Jos valuuttatilin saldo ei riitä, tili menee negatiiviseksi ja sinulta peritään tilin ylityskorkoa. Jos aiot siis tehdä merkinnän valuuttatiliä käyttäen, varmista, että sinulla on riittävästi saldoa kyseisessä valuutassa koko merkintäsummaa vastaava määrä.
Voit jättää valuutanvaihtotoimeksiantoja milloin tahansa, mutta ne totetutetaan kolme kertaa pankkipäivässä: noin klo 12.30, 18.00 ja 23.00.
Aiheeseen liittyvät kysymykset
- Miten saan vietyä salkkuni omistukset tai tapahtumat Exceliin/taulukkolaskentaohjelmaan?
- Miten osakkeen hankintahinta määräytyy osakeannissa?
- Mitä tarkoittaa osakkeiden splittaus (split / käänteinen split)?
- Mistä vanhat yhtiötapahtumat löytyvät?
- Tein merkinnän osake- tai listautumisannissa. Miten varmistan, että merkintäni on mennyt oikein?
- Miksi ulkomaalaisten yhtiötapahtumien (esim. osinkojen) kirjauksissa voi esiintyä viivettä?
- Voinko osallistua yhtiökokoukseen ja äänestää osakkeillani?
- Jos teen merkinnän osakeannissa, peritäänkö siitä välityspalkkio?
- Merkitsin osakkeita. Voinko tehdä lisämerkinnän tai muokata vastaustani?
- Miksi vastaukseni yhtiötapahtumaan hylättiin?