Siirry pääsisältöön

GermanyCarl Zeiss Meditec A G 
(AFX)

GermanyCarl Zeiss Meditec A G

· Xetra
· Valuutta EUR
Xetra
Viimeisin
133,25
Tänään %
−0,78%
Tänään +/-
−1,05
Osta
133,25
Myy
0,00
Ylin
135,45
Alin
132,70
Vaihto (määrä)
72 634
· Xetra
· Valuutta EUR
Xetra

GermanyCarl Zeiss Meditec A G 

GermanyCarl Zeiss Meditec A G

· Xetra · Valuutta EUR
· Valuutta EUR
Xetra
Viimeisin
133,25
Kehitys tänään
−0,78%
−1,05
Osta
133,25
Myy
0,00
Ylin
135,45
Alin
132,70
Vaihto (määrä)
72 634

Tarjoustasot

Dataa ei löytynyt.

Viimeisimmät kaupat

AikaHintaMääräOstajaMyyjä
----
Määräpainotettu keskihinta (VWAP)
-
VWAP
-
Vaihto (EUR)
9 713 742

Välittäjätilasto

Dataa ei löytynyt

Yhtiötapahtumat

Ei tiedossa olevia tulevia osinkoja

Samankaltaisia tuotteita

Ei saatavilla tälle kohde-etuudelle: Nordnet Markets Sertifikaatit . Näytä muut Sertifikaatit

Uutiset ja analyysit

Ei uutisia tällä hetkellä

Samankaltaisia tuotteita

Ei saatavilla tälle kohde-etuudelle: Nordnet Markets Sertifikaatit . Näytä muut Sertifikaatit

Shareville

Ei uusia julkaisuja, katso lisää Sharevillessä
Liity keskusteluun Sharevillessä
Liity intohimoisten treidaajien yhteisöön.
Yllä näkyvät kommentit on haettu shareville.fi:stä. Nordnet ei ole osallistunut materiaalin laatimiseen eikä ole tehnyt muutoksia sen sisältöön. Yllä esitetty ei ole eikä sitä tule käsittää sijoitussuositukseksi tai kehotukseksi ostaa tai myydä arvopapereita. Nordnet ei vastaa kommenttien sisällöstä.

Uutiset ja analyysit

Ei uutisia tällä hetkellä

Uutiset ja analyysit

Ei uutisia tällä hetkellä

Yhtiötapahtumat

Ei tiedossa olevia tulevia osinkoja

Tarjoustasot

Dataa ei löytynyt.

Viimeisimmät kaupat

AikaHintaMääräOstajaMyyjä
----
Määräpainotettu keskihinta (VWAP)
-
VWAP
-
Vaihto (EUR)
9 713 742

Välittäjätilasto

Dataa ei löytynyt

Yhtiötapahtumat

Ei tiedossa olevia tulevia osinkoja

Samankaltaisia tuotteita

Ei saatavilla tälle kohde-etuudelle: Nordnet Markets Sertifikaatit . Näytä muut Sertifikaatit

Tunnusluvut

  • P/E
    49,50
  • P/E*
    42,02
  • P/B
    6,99
  • P/S
    6,82
  • Osinko/osake
    0,90
  • EPS
    2,74 EUR
  • Osinkotuotto
    0,66%
  • EPS-kasvu*
    17,88%
  • PEG
    4,46
*Perustuu ennusteeseen

Tilinpäätöstiedot

Tuloslaskelma (MEUR)

category_local
2021202020192018
Liikevaihto1 6471 3351 4591 281
Hankinnan ja valmistuksen kulut680590627570
Bruttokate967746832710
Juoksevat kulut594568567513
Liikevoitto374178265197
Tulos ennen veroja339179230179
Nettotulos236122160126

Tase (MEUR)

category_local
2021202020192018
Käyttöomaisuus792721718411
Varastot1 6041 2931 3041 251
Oma pääoma1 6771 4511 4171 315
Pitkäaikaiset velat27026526667
Lyhytaikaiset velat448298340280
Velkaantumisaste (%)5,063,412,840,65

Kassavirta (MEUR)

category_local
2021202020192018
Operatiivinen kassavirta363179220187
Kassavirta sijoitustoiminnasta−75−72−146−29
Kassavirta rahoitustoiminnasta−286−123−59−157

Tietoa yrityksestä

Carl Zeiss Meditec is a Jena, Germany-based manufacturer of ophthalmic devices, such as intraocular lenses, diagnostic equipment, and refractive laser systems, along with optical equipment for microsurgical applications such as neurosurgery. The company now reports in two primary segments, ophthalmic devices (76% of fiscal 2021 revenue) and microsurgery (24%). From a geographic perspective, the firm has a balanced mix of global sales, with 65% derived from Europe, the Middle East, and Africa, 29% from the Americas, and 6% from Asia-Pacific.
  • Yrityksen nimi
    Carl Zeiss Meditec AG
  • Toimitusjohtaja
    -
  • Sähköposti
    -
  • Pääkonttori
    Jena, DEU
  • Työntekijöiden määrä
    3 531
  • Osakkeiden lukumäärä
    89 440 570
  • Markkina-arvo
    12 012 MEUR

Tietoa instrumentista

  • Nimi
    Carl Zeiss Meditec A G
  • ISIN
    DE0005313704
  • Sektori
    Terveydenhuolto
  • Toimiala
    Lääketieteelliset instrumentit ja tarvikkeet
  • Tunnus
    AFX
  • Noteerauspäivä
    22.3.2000
  • Omistajia Nordnetissä
    267
  • Lainoitusaste
    50%
  • Vakuusvaatimus
    150%
  • Shortattava
    Ei