Q4 on ollut historiallisesti erittäin vahva kvartaali Bitcoinille. Historia toisti itseään myös viime vuonna, ja Donald Trumpin vaalivoitto toi kryptomarkkinaan vielä ylimääräistä nostetta. Käyn seuraavaksi läpi kryptomarkkinan kehitystä ja pohdin myös asetelmia vuodelle 2025.
Löydät edelliset kvartaaliraporttini tästä.
Bitcoinin kurssi rikkoi historiallisen 100.000 dollarin rajan
Bitcoinin kurssi oli Q4:n käynnistyessä 63.300 dollaria. Vuosi 2024 päätettiin noin 93.300 dollarin kurssiin, mikä tarkoittaa hieman yli 47 prosentin nousua. Kvartaali oli lopulta lähes yhtä hyvä kuin vuotta aiempi, jolloin Bitcoinin kurssi nousi 55 prosenttia.
Ensimmäiset merkit uudesta noususta nähtiin lokakuun puolivälissä, kun Bitcoin poistui laskevasta kanavasta, jossa se oli ollut kahdeksan kuukauden ajan . Alla on graafi Bitcoinin kurssikehityksestä päiväkohtaisilla kynttilöillä. Sininen trendilinja on 50 päivän keskiarvo ja purppura trendilinja 200 päivän keskiarvo.

Bitcoinin kurssi alkoi raketoida toden teolla marraskuun alussa. Vihreitä päiväkynttilöitä alkoi ilmaantua välittömästi Yhdysvaltain presidentinvaalien ratkettua. Bitcoin rikkoi parissa päivässä uuden ATH-lukeman, ja kurssi nousi viikossa noin 70.000 dollarista aina 90.000 dollariin.
Donald Trumpin vaalivoitosta tullut buusti jatkui joulukuun puoleen väliin. Maaginen 100.000 dollarin raja rikottiin 5. joulukuuta, ja Bitcoinin kurssin uusi ennätys on nyt 108.300 dollaria. Tämän jälkeen Bitcoinin meno on selvästi rauhoittunut, ja kurssi on palannut 50 päivän liukuvalle keskiarvolle.
Kurssilaskussa ei ole mitään yllättävää, sillä vuoden lopussa nähdään aina voittojen kotiutuksia ja portfolioiden uudelleenbalansointia etenkin institutionaalisilta sijoittajilta. Myös spot Bitcoin ETF:stä on nähty valtavia ulosvirtauksia joulukuun lopulla.
Suurin yllätys oli itselleni nousun voimakkuus. Donald Trump oli ollut jo pitkään suosikki voittamaan vaalit, mutta lopputulos ei ollut hinnoiteltu markkinaan niin paljon kuin odotin.
Vuoden 2024 viimeinen kvartaali jää historiankirjoihin merkittävänä ajanjaksona. Sadan tonnin rikkoutuminen ja ensimmäinen pro Bitcoin -presidentti Yhdysvaltoihin ovat hienoja saavutuksia Bitcoinin lyhyessä, mutta vaiherikkaassa, historiassa.
Vahvoja merkkejä altcoin-rallin alkamisesta
Q4:n aikana saatiin vihdoin myös signaaleja altcoin-rallin alkamisesta. Kaksi vuotta sitten startannut nousumarkkina on ollut tähän asti hyvin Bitcoin-vetoinen. Bitcoinin markkinaosuus eli dominanssi pohjasi syyskuussa 2022 noin 39 prosentissa. Tästä alkoi yli kaksi vuotta kestänyt nousu, jonka huippu nähtiin 21. marraskuuta 2024 noin 61,5 prosentissa.

Marraskuun lopulla tämä nousutrendi päättyi. Bitcoinin markkinaosuus syöksyi kahdessa viikossa alle 55 prosentiin, ja samalla puhkaistiin vakuuttavasti myös liukuvat keskiarvot.
Bitcoinin dominanssi on ollut edeltävät kuusi viikkoa lähes sataprosenttisesti 50 päivän liukuvan keskiarvon alapuolella, joka on myös kääntynyt selvään laskuun. Kun 200 päivän liukuva kääntyy laskuun tulevina viikkoina, trendinmuutos saa lopullisen sinettinsä.
Näyttää myös siltä, että Ethereum olisi löytänyt pohjan pitkässä laskutrendissä Bitcoiniin verrattuna. Alla on ETH/BTC -graafi päiväkohtaisilla kynttilöillä.

Ethereum on laskenut Bitcoiniin nähden jo kolme vuotta. Sen vahvistuminen on nähty historiallisesti signaalina koko altcoin-markkinan nousun suhteen.
On hyvä muistaa, että Bitcoinin dominanssin lasku ei tarkoita sitä, että Bitcoinin dollarikurssi lähtisi laskuun. Se tarkoittaa sitä, että nyt on siirrytty noususyklin viimeiseen vaiheeseen, jossa altcoinien kurssit nousevat selvästi Bitcoinia enemmän.
Bitcoin-sijoittajat ovat tehneet tässä vaiheessa jo valtavat voitot. Moni alkaa ottaa cashoutia BTC-positioista ja siirtää varoja altcoineihin, joiden tuotto-odotus näyttää lupaavammalta.
Miten korkealle Bitcoin voi vielä nousta?
Käynnissä oleva bull-markkina lähti liikkeelle noin kaksi vuotta sitten Bitcoinin vetämänä. Toistaiseksi noususykli on edennyt käsikirjoituksen mukaan, jos sitä verrataan historiaan. Bitcoinin kuuluisat nelivuotiset syklit ovat tarjonneet sijoittajille kolme vahvaa vuotta, jonka jälkeen on nähty iso korjausliike.
Mielestäni kaikki viittaa tällä hetkellä siihen, että historia toistaa itseään myös tällä kertaa. Todennäköisesti Bitcoinin nousu päättyy 6-12 kuukauden sisällä. Bitcoin on seurannut historiallisesti globaaleja likviditeettisyklejä, ja niin näyttää olevan myös tällä kertaa.
Alla on havainnollistava graafi, johon on merkitty globaalin M2-rahavarannon ja Bitcoinin laskukaudet (Lähde: Bitcoin Magazine Pro). M2 sisältää tässä tapauksessa EU:n ja seitsemän johtavaa taloutta. Bitcoinin korrelaatio on M2:een korkeampi kuin minkään muun sijoitusluokan.

Oma ”base case” on se, että historia toistaa suurin piirtein itseään. Bitcoinin prosentuaaliset nousut pienenevät jokaisessa syklissä, joten nyt voidaan mielestäni odottaa 2,0-2,5X nousua edellisen syklin huipuista. Tämä tarkoittaisi 138K-172,5K kurssihuippua vuodelle 2025. Oma arvaukseni osuu tähän väliin eli noin 150.000 dollariin.
Mielestäni tämä on yhä selvästi todennäköisin skenaario. Karhuskenaariossa sykli päättyisi jo parin kuukauden sisällä globaalin taantuman, Yhdysvaltain velkakriisin, kauppasodan tai muun geopoliittisen tapahtuman seurauksena.
Härkäinen skenaario voisi puolestaan nostaa Bitcoinin yli 200.000 dollariin. Tämä voisi tapahtua, jos Yhdysvallat toteuttaisi Bitcoin-reservin ja merkittävän osto-ohjelman. Se voisi saada aikaan globaalin kilpajuoksun Bitcoiniin.
Päivitän omia arvioitani jatkuvasti Bitcoinkeskuksen X-tilillä, uutiskirjeissä ja uutiskatsauksissa.
Mitä Yhdysvalloissa tapahtuu?
Donald Trumpin hallinnosta on tulossa erittäin kryptomyönteinen. Valtaan on päässyt todella paljon pro krypto -poliitikkoja, minkä lisäksi Trumpilla on myös insentiivi toteuttaa vaalilupauksensa. Republikaanit saivat puolelleen miljoonia kryptosijoittajia, jotka kannattaa pitää tyytyväisinä, sillä välivaalit ovat jo nurkan takana.
Suurin kysymys liittyy tällä hetkellä Bitcoin-reserviin. Aikooko Trump toteuttaa sellaisen, ja jos kyllä, niin millä mittakaavalla?
En itse pidä realistisena senaattori Lummisin esittelemää aloitetta miljoonan Bitcoinin reservistä. Yhdysvaltain kongressi ei ole vielä valmis tällaiseen. Donald Trump ehdotti sen sijaan kesän Bitcoin 2024 -tapahtumassa, että Yhdysvallat lopettaisi takavarikoitujen bitcoinien myymisen ja muodostaisi näistä reservin. Tämä kuulostaa paljon realistisemmalta.
Yhdysvalloilla on tällä hetkellä valtava alijäämä, joka on kriisiytymässä vuosi vuodelta pahemmaksi. Ei ole realistista, että Fed alkaisi printata satoja miljardeja dollareita Bitcoin-hankintoihin samaan aikaan kun valtio yrittää karsia menoja DOGE-viraston vetämänä. Yksittäiset osavaltiot voivat toki tehdä erilaisia ratkaisuja.
Suurimmat hyötyjät ovat todennäköisesti altcoinit. Moni ns. jenkkikolikko, kuten XRP, XLM ja HBAR, teki valtavia nousuja jo marraskuussa. Trump on jopa väläytellyt ideaa, että amerikkalaisten kryptojen treidaus voisi olla verovapaata.
Suurin hyöty tulee kryptoregulaation selkeytymisestä. SEC ei enää hyökkää altcoinien kimppuun, minkä lisäksi vuonna 2025 voidaan saada markkinoille mm. spot ETF:t Solanalle ja XRP:lle.
EU:ssa uusia säädöksiä
Vuoden 2025 vaihtuessa on otettu käyttöön myös uutta regulaatiota EU-tasolla. Suurin osa kryptopörsseistä on poistanut valikoimistaan stablecoinit, jotka eivät ole saaneet EU-tason hyväksyntää. Tämä tarkoittaa ennen kaikkea Tetherin eli USDT:n likviditeetin katoamista.
Toinen iso muutos on ns. FATF:n Travel Rule, jota implementoidaan kryptopörssihin. Kyseessä on globaali asetus, joka pakottaa pörssit kysymään lisätietoja jokaisesta transaktiosta sisään tai ulos.
Jos transaktio on alle 1000 euroa, sen lähteestä riittää lähettäjän kuittaus. Yli 1000 euron transaktioissa täytyy jatkossa suorittaa digitaalinen vahvistus. Miten tämä käytännössä tehdään – tästä ei ole vielä laajempaa tietoa. Käynnissä on tällä hetkellä 6–12 kuukauden siirtymäaika.
Omista (self-custody) lompakoista toiseen (self-custody) lompakkoon tehdyt siirrot toimivat kuten tähänkin asti. Uusi regulaatio ei vaikuta myöskään eurosiirtoihin.
Odotukset vuodelle 2025
Kirjoitin edellisessä kvartaalikatsauksessa seuraavasti:
Vuoden viimeinen kvartaali on ollut historiallisesti erittäin vahva kryptomarkkinassa. Mielestäni kaikki viittaa yhä siihen, että tulevina kuukausina käynnistyy tammikuussa 2023 alkaneen bull-markkinan toinen vaihe. Ensimmäinen vaihe edettiin Bitcoin-vetoisesti, mutta toisessa vaiheessa on altcoinien vuoro tehdä suurimmat nousut.
Ennustus osui kohdalleen jokseenkin täydellisesti. Vuonna 2023 alkaneen bull-markkinan toinen vaihe käynnistyi kuten pitikin, minkä lisäksi nähtiin ensimmäiset merkit altcoinien nousuista.
Odotan itse tämän trendin jatkuvan vuoden 2025 ensimmäisellä kvartaalilla. Mielestäni mikään ei viittaa nyt siihen, että noususykli olisi päättymässä vielä lähiaikoina. Donald Trumpin virkaanastumisessa on toki paljon kysymysmerkkejä, mutta yleensä tällaisia tapahtumia kauhistellaan ennakkoon aivan liikaa.
Se on ainakin selvää, että 20. tammikuuta valtaan astuu Yhdysvaltain ensimmäinen pro Bitcoin -presidentti, jonka lähipiiri on täynnä muita kryptomyönteisiä henkilöitä. Mitä nopeammin Yhdysvaltoihin saadaan selkeät pelisäännöt kryptoihin, sitä enemmän alalle tulee myös sijoittajia.
Kryptosijoittajan kannattaa katsoa tulevaa kvartaalia positiivisesti. On kuitenkin hyvä tiedostaa se, että pian lähestytään syklin loppua. Nyt on viimeistään aika tehdä strategia voittojen kotiuttamisen osalta ja/tai ottaa jo pelimerkkejä pois pöydältä esimerkiksi Bitcoinin ja hyvin menestyneiden alttien osalta.
Tämän hetken kuumin trendi on kryptojen maailmassa AI-agentit. Alan opiskelemaan agentteja tarkemmin tulevina viikkoina ja kommentoin aihetta lisää seuraavassa kvartaalikatsauksessa.
Hyvää uutta vuotta kaikille kryptosijoittajille! Toivottavasti vuosi 2025 on erittäin menestyksekäs edeltävien tavoin.
→ Tietoa kryptovaluuttasijoittamisesta Nordnetin kautta
Tässä tekstissä kuvatut tuotteet eivät sovi kaikille sijoittajille. Kyseiset tuotteet ovat monimutkaisia ja vaativat sijoittajalta selkeän ymmärryksen kohde-etuuksina olevista markkinoista sekä tuotekohtaisista ehdoista ja ominaisuuksista. Käydäksesi kauppaa pörssilistatuilla kryptovaluuttatuotteilla Nordnetissä sinun on läpäistävä tietämystesti tai muulla tavoin osoitettava riittävä tietämystaso varmistaaksesi tuotteiden asianmukaisuuden sinulle.
Mikään yllä esitetty ei ole, eikä sitä tule käsittää sijoitussuositukseksi, tarjoukseksi tai kehotukseksi ostaa tai myydä rahoitusvälineitä. Sijoittajan tulee sijoituspäätöksiä tehdessään perustaa päätöksensä omaan tutkimukseensa, arvioonsa rahoitusvälineen arvoon vaikuttavista seikoista ja ottaa huomioon omat tavoitteensa, taloudellinen tilanteensa sekä tarvittaessa käytettävä neuvonantajia. Sijoitustoimintaan liittyy aina riskejä. Sijoittajan tulee myös ymmärtää, että historiallinen kehitys ei ole tae tulevasta.
XRP