Siirry pääsisältöön

Kuun myydyimpiä osakkeita ostettiin osakesäästötilille vuodenvaihteessa | osakekauppa 12/2019

Suomalaiset yksityissijoittajat kävivät joulukuussa kauppaa osakesäästötiliä odottavissa tunnelmissa. Vuoden loppua kohti Nordnetin suomalaisasiakkaat rahastivat osakeomistuksiaan. Tammikuun alku osoitti, että joulukuun myydyimpiä osakkeita ostettiin osakesäästötilille heti vuodenvaihteen jälkeen.

Yksityissijoittajien tavallisimmin käyttämien online-välittäjien (Nordnet, Danske Bank, Nordea ja Pohjola) kautta tehtyjen osakekauppojen euromääräinen vaihto nousi joulukuussa edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta 9,6 prosenttia. Koko Helsingin pörssin vaihto hiipui vuodentakaisesta joulukuusta 6,4 prosenttia. Online-välittäjien kauppamäärät laskivat edelliskuusta euroissa mitattuna 14,0 prosenttia. Koko pörssin osalta laskua kertyi marraskuun euromääräiseen aktiviteettiin verrattuna 11,0 prosenttia.

Edellisvuoden vertailukaudesta koko pörssin kauppojen kappalemäärät putosivat 4,6 prosenttia. Yksityissijoittajien kauppoja toteutettiin 0,7 prosenttia viime vuoden joulukuuta vähemmän. Pörssin kappalemääräinen kaupankäyntiaktiviteetti hiipui viime kuusta 12,5 prosenttia. Yksityissijoittajilla kappalemääräisen kaupankäyntitahdin osalta pudotusta kertyi marraskuusta 8,8 prosenttia Nordnetin säilyttäessä edelleen online-välittäjien suurimman osuuden, 7,43 %, kauppojen lukumäärästä.

Osinkopapereita myytiin joulukuussa ja ostettiin takaisin tammikuun alussa

Osakesäästötilin käyttöönoton lähestyminen vaikutti ilmiselvästi ja odotetusti joulukuun osakekauppaan. Kuukauden kolme nettomyydyintä osaketta olivat Nordea, Nokia ja Sampo. Koko kolmikko mahtui Nordnet Suomessa tammikuun kahden ensimmäisen pörssipäivän ajanjaksolla neljän netto-ostetuimman osakkeen joukkoon. Nokia pois lukien näen tilaston viestittävän selvästi, että sijoittajat siirtävät osinkopapereitaan verotehokkaalle osakesäästötilille kasvamaan korkoa korolle.

Tammikuun ensimmäisinä osakesäästötilipäivinä osinkopapereina pidetyistä osakkeista myös Nokian Renkaat ja Fortum rynnistivät ostetuimpien listalle.

Nesteestä on tullut momentum-osake

Viime vuosien kestomenestyjä Neste kertoi joulun alla verohelpotuspäätöksestä. Suomalaiset yksityissijoittajat rohkaistuivat tiedosta, sillä Nesteen osake oli Nordnetin kautta kauppaa käyneiden sijoittajien salkuissa joulukuun netto-ostetuin ja tammikuun alun toiseksi netto-ostetuin. Tyypillisesti yksityissijoittajat keventävät hyvin nousseita osakkeita, mutta pitkäkestoisesta ja tuntuvasta kurssinoususta huolimatta Nesteen osaketta lisätään edelleen. Yksityissijoittajien silmissä Neste näyttää olevan tämän hetken selkein momentum-osake.

Kiinnostus osakesäästötiliin kasvaa osinkokauden lähestyessä

Osakesäästötilien avaamistahti kiihtyi vuodenvaihteessa. Uskon kiinnostuksen vahvistuvan edelleen, kun tilinpäätöskausi käynnistyy ja pörssiyhtiöt kertovat osinkoehdotuksensa. Uskon vahvasti siihen, että osinkokauden lähestyminen on omiaan tukemaan osakesäästötilien määrän kehitystä, kun sijoittajat hyödyntävät uuden tilimallin tarjoamaa mahdollisuutta sijoittaa osingot täysimääräisesti uudelleen.

Nordnet Suomen 10 ostetuinta ja myydyintä osaketta – joulukuu 2019:

OstetuimmatNetto-ostoarvo (EUR) MyydyimmätNettomyyntiarvo (EUR)
Neste11673 900 Nordea-20840 575
Telia2830 450 Nokia-9612 512
Optomed2767 766 Sampo-4371 239
Kemira2536 516 Outokumpu-3901 073
NoHo Partners2433 425 Orion B-2569 127
Konecranes1821 488 Hoivatilat-2418 737
Kamux1463 271 SSAB B-2234 488
Rapala1236 182 Fortum-2151 680
Elisa979 049 UPM-Kymmene-2108 404
Vincit724 458 Outotec-1503 031

Lähde: Nordnetin oma kaupankäyntitilasto

Nordnet Suomen 10 ostetuinta osaketta osakesäästötileillä – tammikuu 2020:

SijaOsake
1.Nordea
2.Neste
3.Nokia
4.Sampo
5.Wärtsilä
6.Nokian Renkaat
7.Fortum
8.Telia
9.Kamux
10.Outokumpu

Lähde: Nordnetin oma kaupankäyntitilasto, osakesäästötilien kaupat 2.–3.1.2020, järjestettynä netto-ostoin euroissa

Etkö ole vielä Nordnetin asiakas? Tule asiakkaaksi tästä.

Alla olevassa kommenttikentässä voit kommentoida tämän blogikirjoituksen sisältöä ja lukea muiden jättämiä kommentteja. Kommenttien sisältö ei edusta Nordnetin mielipidettä. Nordnet ei tarkista kommentteja ennen niiden julkaisemista, mutta poistamme epäasialliset kommentit, jos sellaisia esiintyy. Jos haluat tietää lisää siitä, miten Nordnet käsittelee henkilötietojasi, klikkaa tästä.

guest
2 Kommenttia
uusin
vanhin tykätyin
Inline-palaute
Näytä kaikki kommentit
Nimetön
Nimetön
07.01.2020 13:28

Telian osto osakesäästötilille ei ehkä ole järkevää kun sen osinkoista menee 15 % lähdevero Ruotsiin.

Nimetön
Nimetön
Vastaa  Nimetön
07.01.2020 13:43

Moi Esa!

Se on ihan totta, että Telia on erikoicase: yhtiön kotipaikka on Ruotsissa, mutta osake on rinnakkaislistattu Helsingin pörssiin. Kaikki sijoittajat eivät välttämättä muista, että Telian kohdalla OST ei ole niin houkutteleva kuin muille suomlaisille osinkoyhtiöille. Aktiivisemmalle kaupankävijälle yhtiön kotipaikalla ei ole merkitystä, jos sijoitusstrategia on joku muu kuin osinkosijoittaminen.