Finansinfluencern Jasmin Hamid har valts till Nordnets nya sparekonom. Hamids uppgift är att förbättra ekonomikompetensen på ett allmänt plan, samt föra fram nyttan med placering och sparande. I bakgrunden för Hamids karriärbyte ligger hennes egna erfarenheter av placeringar.
Lue artikkeli suomeksi. Läs artikeln på finska.
Jasmin Hamid (40) övergår från privatföretagare till en ny karriär som Nordnets nya sparekonom. Hamid är en av Finlands mest kända finansinfluencers och hon har lyft upp sparande och placering i olika medier i över åtta år. Då man frågar finländarna vilka profiler de förknippar med placering, kommer Hamid på TOP10-listan. Hamid valdes i en publikomröstning arrangerad av Nordnet till Årets Investerare 2020 med över 50 % av rösterna.
Förra hösten började vi söka efter en ny sparekonom till Nordnet. Någon med en omfattande historia av placeringar men också med personlig erfarenhet av vad som krävs av en placerare i vardagen. Jasmin Hamid har starka kommunikationsfärdigheter och breda nätverk. Hon känner till olika medier inom placeringar och har kunskap om olika investeringsinstrument. Jasmin Hamid är i central roll då Nordnet växer och inspirerar alltfler finländare till att investera.

Jag vill öka finländarnas ekonomiska kunnande och göra det ännu roligare, lättare och mer konkret att placera. Jag kommer bl.a. att börja mäta den nya Nordnet Pulsen, där det granskas kvartalsvis hur säkra privatinvesterare är över sin egen förmåga att välja nya investeringar just nu. Med denna mätning får vi ett nytt perspektiv till placerarnas vardag.
Jag började investera hos Nordnet för 13 år sedan. Jag saknade en trygghet vid sidan om de oregelbundna inkomster som yrket som freelanceskådesspelare erbjöd. Jag är förevigt tacksam till min kollega som tipsade mig om att börja investera. Först kändes det skrämmande, men ganska snabbt blev jag omsvept av den finansiella världen. Genom åren har investerande gett mig, förutom förmögenhet, även förståelse om världen omkring samtidigt som den ändrat riktningen för min karriär, berättar Hamid om sin investeringsresa.
Nordnet Finlands sparekonom Jasmin Hamid
På sistone har Hamid varit synlig som återkommande gäst bl.a. i Yles “Jälkipörssi” och i Danske Banks podcast “Taloudellinen mielenrauha” där hon agerat som host. Jasmin Hamids och Nata Salmelas podcast “Mamma Betalar” vann priset för Årets Investeringsakt 2022.
I Finland finns ett behov av tydligt pengaprat som kan hjälpa placerare i olika åldrar och livssituationer framåt på vägen. Jag kan till min stora glädje meddela att Nordnets populära #rahapodi fortsätter på våren efter en paus.
Detta inlägg är en översättning av en originaltext på finska.